חיפוש

סוגי דפיברילטורים וכיצד להשתמש בהם

סוגי דפיברילטורים וכיצד להשתמש בהם

דפיברילטור יכול להציל את חייך אם אתה בדום לב. מכשיר זה מספק מטען חשמלי שעוצר את הקצב הלא תקין של הלב שלך כך שהלב שלך יכול לחזור לקצב תקין. אפילו עם דפיברילציה, דום לב הוא קטלני עבור אנשים רבים. זה לא יוצא דופן ששורדים צריכים מספר סוגים של טיפול כדי להחלים.

בפוסט הזה נסקור מהו דפיברילטור מה העלות שלו ולמה דפיברילטור מחיר הוא לא כזה משמעותי כשזה מגיע להצלת חיים.

מהו דפיברילטור?

דפיברילטור הוא מכשיר המספק שוק חשמלי ללב שלך כדי לאפשר לו לצאת מקצב לב חריג שעלול להיות קטלני, או הפרעת קצב, – טכיקרדיה חדרית (ללא דופק) או פרפור חדרים – ולחזור לקצב תקין. שתי הפרעות הקצב הללו מתרחשות בחדרי הלב שלך או בחדרים התחתונים.

מי יכול להשתמש בדפיברילטור?

אנשים שיש להם הפרעות קצב לעיל יכולים לקבל עזרה בבית חולים או במקום שיש בו דפיברילטור חיצוני אוטומטי זמין. עם זאת, אם יש לך סיכון גבוה לקצב לב מסכן חיים, ייתכן שתצטרך דפיברילטור משלך שנמצא איתך כל הזמן.

דפיברילטורים לשימוש אישי
הלם מדפיברילטור אישי יכול להיות ללא כאבים או להרגיש כאילו מישהו בעט בך בחזה.

אנשים שנמצאים בסיכון גבוה לקצב לב מסכן חיים עשויים לסבול מהסוגים הבאים של דפיברילטור:

  • דפיברילטור לביש אתה לובש כמו אפוד מתחת לבגדים שלך. החיישנים יוצרים מגע עם העור שלך, והמכשיר יכול לשלוח זעזוע לאחר חישת קצב לא תקין.
  • דפיברילטור (ICD) מושתל. כמו כלב שמירה פנימי להפרעות קצב, ICD יכול לשלוח את כמות הטעינה הנכונה כאשר יש צורך בכך. בעוד ש-t דומה לקוצב לב ביכולתו לשמור על פעימות הלב, לדפיברילטור יש יכולת נוספת לספק הלם ללב כאשר מזוהה קצב קטלני.

מדוע משתמשים בדפיברילטור?

בעוד שהחייאת לב ריאה (CPR) מספקת סיוע זמני, דפיברילטור יכול לעזור לך לשרוד דום לב פתאומי. אתה יכול אפילו להשתמש בדפיברילטור אם למישהו יש כבר קוצב לב או דפיברילטור מושתל (ICD).

איך עובד דפיברילטור?

עליך להמשיך במתן החייאה בזמן ההמתנה לדפיברילטור שיהיה מוכן לשימוש.

לפני שאתה נותן את ההלם, ודא שאף אחד לא נוגע באדם שעומד לקבל את ההלם (או במיטה שלו).

אם אתה משתמש בדפיברילטור חיצוני אוטומטי (AED), הוא יכול לבדוק את קצב הלב שלך כדי להחליט אם הוא זקוק להלם. AED טוען את עצמו ומספק הנחיות מילוליות כיצד להשתמש בו.

מגיב ראשון או ספק שירותי בריאות יבצעו את הפעולות הבאות:

הנח שתי כפות דפיברילטור או כריות דביקות (מחוברות לדפיברילטור) על החזה שלך. משוט אחד או רפידה נכנסים מתחת לכתף ימין והשני מתחת לפטמה השמאלית. כדי למנוע כוויות, חומר מוליך כבר נמצא ברפידות. עם זאת, הספק שלך יצטרך לשים חומר מוליך על החזה שלך לפני השימוש במשוטים.
עבור רפידות דביקות, לחץ על כפתור במכונה כדי לגרום להלם. עבור משוטים כף יד, לחץ על הלחצן על כל משוט בו-זמנית.
דפיברילטור גורם לשריר הלב שלך להפסיק לנוע לזמן קצר, כך שהלב שלך יכול ליצור דחף חשמלי שמתחיל קצב תקין. למעשה, דפיברילציה מפעיל מחדש את הלב שלך.

מה קורה לאחר שימוש בדפיברילטור?

המשיב או הספק הראשון שלך יבצעו שוב החייאה למשך שתי דקות. לאחר מכן הם יבדקו דופק ויבדקו אם קצב הלב שלך חוזר לקדמותו. אם אתה צריך את זה, הם יעניקו לך יותר החייאה ועוד שוק חשמלי. אם הדפיברילציה לא עבדה בפעם הראשונה, הם גם יתנו לך תרופות (אפינפרין או אמיודרון) כדי לנסות ולתקן את הקצב החריג.

אם הדם שלך זורם, אבל אתה עדיין לא מגיב, ייתכן שהספק שלך יצטרך להוריד את טמפרטורת הגוף שלך ל-89.6 עד 96.8 מעלות פרנהייט (32 עד 36 מעלות צלזיוס) כדי לעזור להגן ולקדם התאוששות של תפקוד המוח שלך. ברגע שמצבך יציב, הרופא שלך עשוי לבצע צנתור לב.

מהו זמן ההחלמה?

לאחר דום לב ודפיברילציה, החלמה היא תהליך ארוך טווח שלוקח חודשים או שנים. עד 40% מהשורדים בדום לב סובלים מליקוי כלשהו שאינו מאפשר להם לחזור לעבודה או לעשות פעילויות רגילות לאחר עזיבת בית החולים. עייפות עלולה להגביל את היכולת שלך לעשות מה שאתה רוצה. זה עשוי לקחת זמן להתאושש משבר בצלעות שקרה במהלך החייאה ולנהל בעיות אחרות, כגון בעיות הליכה או התקפים. יתכן שתזדקק לריפוי בעיסוק, פיזי ו/או בדיבור.

לסיכום

אם יש לך ICD או שמישהו השתמש בדפיברילטור כדי לעזור לך, המשך לקחת תרופות שהרופא שלך רשם לך. הקפד לראות את הספק שלך באופן קבוע כדי לוודא שה-ICD שלך פועל כהלכה. אם הספק שלך השתמש בדפיברילטור עבורך במצב חירום, ייתכן שיחלפו חודשים או שנים עד שהגוף שלך מתאושש. פיזיותרפיה וסוגים אחרים של טיפול יכולים לעזור לך להשתקם, אבל זה ייקח סבלנות וזמן.

תוכן עניינים